Astrofotografický speciál newtonovy konstrukce - f=585 mm, f/2.9

English Czech
astrofotografický speciál
astrofotografický speciál astrofotografický speciál astrofotografický speciál astrofotografický speciál astrofotografický speciál astrofotografický speciál
Dalekohled: astrofotografický speciál vlastní konstrukce
Optika: newton 200/800 mm
Korektor: reduktor/korektor 2" ASA 2KORRR 0.73x
Ohnisko, světelnost: 585 mm, f/2.9
Zorné pole (APS-C): 130' x 87'
Zorné pole (KAF-8300): 106' x 79'

V současné době je tento přístroj hlavním dalekohledem používaným pro pořizování snímků hlubokého vesmíru. Důvodem pořízení byla poměrně nízká světelnost původního dalekohledu Pentax SDHF (viz. níže). Vzhledem k tomu, že vysoce světelné astrofotografické speciály dostupné na trhu jsou poměrně nákladné a v nižší cenové třídě zase mechanicky značně pochybné, rozhodnutí padlo na vlastní návrh a konstrukci dalekohledu. Jedná se o zrcadlový dalekohled klasické newtonovy konstrukce s primárním zrcadlem D=200 mm, f=800 mm (Telescop Service), sekundárním zrcadlem s malou poloosou 70 mm a 2" okulárovým výtahem JMI s motorovým ostřením. Jako korektor/reduktor je použit výrobek rakouské firmy ASA typu 2CORRR s redukcí ohniska 0.73x

Při návrhu byl kladen důraz zejména na dostatečnou tuhost celé konstrukce. Jako materiál je použit výhradně kvalitní dural, tubus je z plechu síly 2 mm uvnitř vylepený černou velurovou fólií pro minimalizaci vnitřních reflexů. Uložení zrcadla je tříbodové na nosiči se třemi tlačnými a tažnými šrouby. Zrcadlo je na místě z boku fixováno jen velmi lehce třemi polyamidovými šrouby M4. Z vrchu je proti vypadnutí zajištěno prstencem, který zároveň stíní cca 0.5 mm okraj zrcadla a definuje aperturu zrcadla. Nad sekundárním zrcadlem je opět clonka, která mírně přesahuje okraje sekundáru tak, aby byla opět jasně ohraničená apertura kvůli pěknému difrakčnímu obrazci. V horní části dalekohledu mezi horní obručí a pavoukem je na pevno zabudováno vyhřívání, které je vyvedeno do napájecího konektoru na tubusu. Jako systém vyhřívání byl využit koncept s vyhřívacím odporovým drátem 6.93 Ω/m protkaným páskem poteflonované skelné tkaniny, která je poté vlepena dovniř tubusu a překryta páskem černé velurové samolepky.

Za sestavení dalekohledu a mechanickou výrobu některých dílů patří dík kamarádovi Martinu Myslivcovi.

Pentax SDHF (f=500 mm, f/6.67)

English Czech
Pentax SDHF
Pentax SDHF Pentax SDHF Pentax SDHF
Dalekohled: Pentax SDHF
Optika: Tříčočkový apochromatický refraktor
Ohnisko, světelnost: f=500 mm, f/6.67
Zorné pole (APS-C): 153' x 102'
Zorné pole (KAF-8300): 123' x 93'

Pentax SDHF je tříčočkový apochromatický refraktor se zabudovaným rovnačem pole, který vykreslí dokonale rovné pole o průměru 60 mm, což je přibližně trojnásobek velikosti APS-C senzoru v běžných zrcadlovkách. Rovnač pole je zabudován ve střední části tubusu a v případě potřeby (například čištění) se k němu lze snadno dostat po rozšroubování tubusu na dvě části. Při použití s DSLR s rozměrem čipu 22.2x14.8 mm zobrazí zorné pole 2.54° x 1.70°. SD optika by měla mít velmi nízký rozptyl světla (Super excelent low dispersion) a svými parametry se blížit fluoritové optice. Okulárový výtah je hřebenový s aretací, precizně provedený. Osobní zkušenost je velmi dobrá, výtah se pohybuje zcela plynule a velmi lehce. Tuhost pohybu jde dobře nastavit pomocí aretační páčky. Při zaostřování obraz snímaný malou kamerkou nikam neskáče, ani se nijak nepohybuje. Při změně směru (přejíždění) kolem nulové polohy výtah nevykazuje žádné vůle a zabírá okamžitě. Po zaostření lze polohu zaaretovat, takže zaostření v průběhu noci nikam nedriftuje. Výhodou dalekohledu je vynikající kresba v celém poli, alespoň pokud jde o velikost APS-C senzoru (s větším snímačem jsem dalekohled zatím netestoval) a naprosto perfektní mechanické provedení okulárového výtahu.

Několik věcí které bych dalekohledu vytknul:

První nevýhodou je, že dalekohled není z výroby vybaven ostřící stupnicí. Precizní zaostření pro astrofoto bez této pomůcky je celkem náročné. Řešení je celkem prosté, jak je vidět na obrázku výše, není problém ostřící stupnici dodatečně vyrobit a nalepit na zaostřovací kolečko. Na tubusu dalekohledu je proti stupnici nalepen L-kový profil z tenkého hliníkového plíšku, na kterém je ryska proti které se zaostřuje. Posun o 1 dílek na stupnici odpovídá zhruba posunu výtahu o 0,1 mm, což je při světelnosti f/6.7 zcela dostačující. Po vyrobení stupnice a několikerém zkoušení během různých nocí jsem zjistil, že hřebenový výtah je tak precizní, že se při zaostřování vždy dostávám na stejnou polohu na stupnici. Druhá věc kterou bych výrobci vytknul je upínání redukce pro snímač do okulárového výtahu. Redukce je přitlačována na stěnu pouze jedním šroubkem, takže při větším utažení dochází ke zkřížení redukce ve výtahu a rovina senzoru tak není přesně kolmá na optickou osu. Lepším řešením by byly tři šroubky po 120° aby dotahování probíhalo rovnoměrně. Poslední a nejzásadnější nevýhoda, která se ovšem projevila až při přechodu z DSLR na CCD kameru, je špatná kompenzace barevné vady v extrémní modré části spektra. Tento problém se u DSLR neprojevoval, vzhledem k tomu, že UV/IR blokující filtr ořezával více tuto část spektra. Při použití CCD kamery s širším pásmem propustnosti na modrém konci spektra docházelo u jasných bílých hvězd k tvorbě nepříjemného modrého hala.

Pentax SDHF

Dalekohled mi prokázal vynikající službu v začátcích s astrofotgrafií a nyní ho používám buď jako pointační dalekohled, nebo na pozemní fotografování. Na závěr je třeba uvést, že výroba tohoto pěkného dalekohledu bohužel skončila a další modely se již vyrábět nebudou, takže časem bude tento přístroj patřit již mezi muzeální kousky.